sobota, 8 lutego 2014

Autor: mgr Zofia Chwojnowska  
źródło: http://www.zachowajrownowage.pl/artykul/jak-mozemy-przeciwdzialac-niekorzystnym-zjawiskom-zwiazanym-z-nieprawidlowym-zywieniem-dzi-2

JAK MOŻEMY PRZECIWDZIAŁAĆ NIEKORZYSTNYM ZJAWISKOM ZWIĄZANYM Z NIEPRAWIDŁOWYM ŻYWIENIEM DZIECI I MŁODZIEŻY?


Poniżej przedstawiamy tylko niektóre przykłady, w jaki sposób można poprawić żywienie najmłodszych, a przecież pomysłów może być wiele... Bardzo niewielu z nas uświadamia sobie, że to, co spożywamy przez pierwsze dwie dekady życia, ma duży wpływ na zdrowie w wieku późniejszym. Pamiętajmy, że okres młodzieńczy, to najlepszy moment na naukę tego, co powinniśmy jeść i pić oraz w jakich ilościach. Od nas, rodziców i szkoły, zależy czy ta nauka zakończy się powodzeniem. Rolą rodziców i szkoły jest pomóc zrozumieć, że zdrowe żywienie to klucz dla zdrowia. Jeżeli nasze dzieci to zrozumieją, są bardzo duże szanse na powodzenie w zakresie poprawy żywienia. Poniżej zatem kilka rad…
Zdrowe wybory
Przede wszystkim wyeliminujmy jedzenie typu fast food, słodkie gazowane napoje, chipsy czy batony. Zamiast dawać dziecku pieniądze na zakupy w sklepiku, przygotujmy pełnowartościową kanapkę na II śniadanie. Sprawdźmy, czy w szkole naszego dziecka jest wydzielony spokojny czas na spożywanie posiłków.
Wiedza
Zapoznajmy dzieci i młodzież, zarówno w domu jaki i w szkole, z zasadami prawidłowego żywienia, dostosowując wiedzę do ich wieku.
Pojadanie
Niezdrowe przekąski zamieńmy na bardziej wartościowe. Przekąski będą zdrowsze, jeżeli w ich skład będą wchodziły owoce, warzywa, jogurty, inne napoje mleczne, serki, soki warzywne lub owocowo-warzywne, niesolone orzechy.
Komponowanie posiłków
Uczmy praktycznego zestawiania i przygotowywania posiłków, np. z przyniesionych produktów z domu, również tych mniej popularnych np. brokuły, awokado, oliwki itp. Przygotowujmy kanapki, surówki, czy proste potrawy. Uczmy, że do zup mlecznych, jogurtu, kefiru, sałatek można dodać wybrane nasiona czy suszone owoce oraz że koktajle mleczne z różnymi owocami są smaczne.
Różnorodność
Ważne jest, byśmy stworzyli dzieciom i młodzieży możliwość poznania różnorodnych produktów. Jeśli chcemy, by pieczywo razowe, kasze, warzywa i owoce, ryby i mięso, czy produkty mleczne były spożywane ze smakiem, warto je podawać do stołu i samemu spożywać, dając dziecku dobry przykład. Dajmy dzieciom przykład prawidłowego żywienia (bądźmy ważnym wzorem do naśladowania). Poza tym pozwólmy dzieciom produkt obejrzeć, spróbować oraz wspólnie przygotować z jego udziałem prosty posiłek, zachęcając je w ten sposób do spożycia.
Szkoła przyjazna żywieniu
Zainteresujmy dyrektora szkoły problemem żywienia zbiorowego w szkołach jako niezbędnego elementu ochrony zdrowia dzieci i młodzieży (możliwość spożywania obiadów). Pracujmy na rzecz stworzenia warunków do spożywania II śniadań (przystosowanie miejsc, zapewnienie odpowiednio długiej przerwy śródlekcyjnej), a także zwracajmy uwagę na konieczność zmiany na bardziej prozdrowotny asortymentów sklepików szkolnych i sprawowaniem nad tym kontroli.
Działajmy na rzecz ograniczenia na terenie szkoły reklam zachęcających dzieci i młodzież do spożywania produktów uznanych za niezdrowe oraz o niskiej wartości odżywczej na terenie szkoły.
Słodycze
Nie kupujmy dzieciom słodyczy w drodze do szkoły, lub wracając z niej, czy na wycieczki szkolne. Nie nagradzajmy ich słodyczami za dobre zachowanie czy stopnie. Słodycze, jeśli pojawią się w diecie naszych dzieci, powinny być spożywane od czasu do czasu, najlepiej po posiłku.