środa, 5 marca 2014

Aktywność fizyczna od najmłodszych lat

źródło: http://zdrowyprzedszkolak.pl/index.php/item/426-aktywno%C5%9B%C4%87-fizyczna-od-najm%C5%82odszych-lat.html


„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”. Wojciech Oczko, lekarz


Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Ma także niemały wpływ na jego zdrowie. Ruch odgrywa ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, głównie stale wzrastającego problemu otyłości. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na organizm, ale też na pracę umysłu. Dzięki uprawianiu sportu można zapewnić sobie zdrowie fizyczne, umysłowe i dobre samopoczucie.

Aktywność fizyczna rozpoczyna się w wieku wczesnodziecięcym. Już dwuletnie dziecko potrafi wykonać ruchy manipulacyjne rąk, trzylatek wykonuje już prawie wszystkie ruchy lokomocyjne: chodzi, biega, skacze, wspina się itp. Ogólny rozwój fizyczny dziecka w pierwszych czterech latach życia decyduje o jego dalszym przebiegu. Pięciolatek wykonuje już ponad 50% ruchów dorosłego człowieka. W tym czasie dziecko jest w stanie opanować jazdę na rowerze, łyżwach, nartach, rolkach czy wrotkach. A ponieważ dzieci mają trwałą pamięć motoryczną, raz nabyte umiejętności pozostają im na całe życie.

Zaprogramowany na ruch
Form aktywności ruchowej istnieje wiele. Zalicza się do nich między innymi gry i zabawy ruchowe, które wiążą się z wykonywaniem ruchów lokomocyjnych. Te z kolei wymagają od dziecka sprawności, szybkości i wysiłku. Zaspokajają też naturalną potrzebę ruchu dziecka, zapewniając tym samym spójny rozwój psychiczny i fizyczny.

Organizm człowieka jest genetycznie zaprogramowany na ruch. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia ONZ określili niezbędną dzienną dawkę ruchu człowieka. Z danych organizacji wynika, że dziewczynki mają mniejsze zapotrzebowanie na ruch niż chłopcy. Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia chłopcy w wieku przedszkolnym potrzebują 6 godz. ruchu dziennie, w wieku młodszym szkolnym – 5 godz. 45 min. ruchu, a w starszym szkolnym – 5 godz. ruchu. Natomiast dziewczynki w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym – potrzebują 5 godz. 15 min. ruchu dziennie, natomiast w wieku starszym szkolnym – 4, 5 godz.

Jaki ojciec, taki syn
Dwa badania przeprowadzone w USA i opublikowane w magazynie „Early Child Development and Care” wyraźnie pokazują, że poziom aktywności fizycznej rodziców ma ogromny wpływ na ich dzieci.

Pierwsze z badań, przeprowadzone przez naukowców z Oregon State University dowodzi, że styl rodzicielski wpływa na aktywność ruchową dzieci. Badacze obserwowali 200 rodzin z dziećmi w wieku od 2 do 4 lat. Wszystkie dzieci z przebadanych rodzin spędzały w pozycji siedzącej od czterech do pięciu godzin dziennie, ale dzieci rodziców często nieobecnych w domu dodatkowo spędzały pół godziny przed telewizorem lub grą komputerową – podał serwis HealthDay.

W drugim badaniu David Schary, doktorant prowadzący badania, analizował zachowanie tych samych rodzin. W świetle tego eksperymentu dzieci bawiły się aktywnie częściej wtedy, gdy bawił się z nimi rodzic.

Dieta podczas wysiłku
Osoby uprawiające sport mają większe zapotrzebowanie energetyczne, a zapotrzebowanie na energię u dzieci jest o 50% większe niż u dorosłego człowieka. Dzienne zapotrzebowanie na energię może osiągnąć wartość nawet 7000 kcal. Dlatego regularna aktywność fizyczna wymaga stosowania odpowiedniej diety, w której zawartość węglowodanów wynosić będzie minimum 55%. To węglowodany stanowią źródło energii dla mięśni.

Aktywność fizyczna to jedna z podstawowych funkcji organizmu. Trudno sobie wyobrazić życie bez ruchu. A ponieważ warunkuje dobre zdrowie – powinniśmy zadbać o to, aby była w naszym życiu obecna od dzieciństwa do późnej starości, pamiętając, że maluchy chętniej się ruszają, gdy rodzic daje im przykład, angażuje się w zabawę lub po prostu jest obok.