niedziela, 7 czerwca 2015

ROLA RODZICÓW W KSZTAŁTOWANIU PRAWIDŁOWEJ POSTAWY CIAŁA DZIECKA

Autor: dr Dorota Trzcińska
Żródło: http://www.zachowajrownowage.pl/artykul/rola-rodzicow-w-ksztaltowaniu-prawidlowej-postawy-ciala-dziecka

Prawidłowa postawa ciała – obok optymalnych proporcji wzrostowo-wagowych, aktywności i sprawności fizycznej oraz wielu innych składowych – stanowi ważny element rozwoju biologicznego dziecka. Jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i wyglądu. Dzięki silnym mięśniom tułowia nie garbimy pleców i mamy płaski brzuch, a muskulatura nóg zapewnia im zgrabny kształt oraz sprężysty chód i bieg. Należy także zdawać sobie sprawę, że utrwalone błędne nawyki posturalne (np. silnego wysuwania głowy do przodu) są trudne do wyeliminowania. 
Świadomi rodzice powinni troszczyć się o poprawną postawę ciała dziecka. Należy  jednocześnie pamiętać, że niektóre pozornie niewłaściwe komponenty sylwetki mogą stanowić prawidłowość rozwojową w pewnym okresie życia. Na przykład płaskostopie obserwowane w pozycji stojącej uznaje się za stan fizjologiczny do ukończenia przez dziecko czterech lat, a uwypuklony brzuch oraz koślawe (iksowate) kolana występują na ogół od wieku poniemowlęcego do końca okresu przedszkolnego. Dlatego swoje wątpliwości warto konsultować z lekarzem pediatrą lub ortopedą, instruktorem gimnastyki kompensacyjno-‑korekcyjnej czy nauczycielem wychowania fizycznego.
Nie zmienia to jednak faktu, że na co dzień powinniśmy uważnie przyglądać się dziecku, zwłaszcza w pozycji siedzącej, stojącej oraz podczas wykonywania różnych czynności ruchowych. Zadaniem rodziców w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała dziecka jest obserwacja jego sylwetki w pozycjach statycznych oraz w ruchu. Do błędnych i niepokojących nawyków zaliczyć można na przykład systematyczne obciążanie tej samej nogi w staniu (pozycja „spocznij”), nierówny poziom barków lub uwypuklanie brzucha czy garbienie pleców podczas odrabiania lekcji i spożywania posiłków. Najczęściej – chociaż w dużym uproszczeniu – postawę prawidłową można utożsamiać z sylwetką estetyczną, a nieprawidłową – z niedbałą. Wady występujące powszechnie w populacji dzieci i młodzieży przedstawiono na rycinie i fotografiach zamieszczonych pod artykułem (zwiększenie lub zmniejszenie przednio-tylnych wygięć kręgosłupa, skrzywienie boczne – skolioza, płaskostopie).
Kolejnym kluczowym obowiązkiem rodziców w profilaktyce i korekcji wad postawy ciała jest stworzenie dziecku właściwych warunków nauki i wypoczynku. Do tego zadania zaliczyć należy dbałość o wyposażenie mieszkania w meble (biurko, krzesło, łóżko) odpowiednich rozmiarów lub/i jakości, właściwy dobór i sposób noszenia tornistra oraz troska o nieprzeciążanie plecaka szkolnego (jego ciężar wraz z zawartością nie powinien przekraczać 10% masy ciała ucznia). Należy również ograniczyć siedzący tryb życia dziecka. Jeśli to konieczne, trzeba przypominać mu o prawidłowych pozycjach. Dziecko nie powinno przebywać dłużej niż 30 minut przed telewizorem lub komputerem. Jeśli ten czas jest dłuższy, należy stosować przerwy na wykonywanie choćby najprostszych czynności ruchowych. Ważne jest także zapewnienie dziecku codziennej dawki wszechstronnej aktywności fizycznej, zróżnicowanej sezonowo oraz uzależnionej od indywidualnych upodobań. W uzasadnionych przypadkach (o czym decydują specjaliści) aktywność ta powinna przyjąć postać gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej.